24-05-2018 | AFB
Konstrukcja drzwi zewnętrznych
technologia wykonania i parametry drzwi zewnętrznych AFB
1. Wersja drzwi.
Wybór wersji drzwi jest bezpośrednio związany z wymiarami otworu pod drzwi.
Dostępne wersje drzwi zewnętrznych:
1.1 Drzwi jednoskrzydłowe

1.2 Drzwi dwuskrzydłowe asymetryczne z gładką dostawką otwieraną

Często nasi klienci mają aspiracje na wygodne i efektowne dwuskrzydłowe drzwi wejściowe, ale otwór pod drzwi o "pół metra" za wąski pod ich montaż.
Żadne zabiegi konstrukcyjne nie są w stanie zaprojektować i wykonać "porządnych" drzwi dwuskrzydłowych do zbyt wąskiego otworu.
Jeżeli brak jest możliwości dostosowania otworu pod drzwi, do przynajmniej optymalnego wymiaru, to proponujemy zamiast "okaleczonych"
drzwi dwuskrzydłowych, wykonać szerokie i wygodne drzwi jednoskrzydłowe o zewnętrznym wymiarze ościeżnicy wynoszącym 108 cm (pod otwór mierzony od gotowej podłogi: 110x210 cm).
Do otworów szerszych niż 120 cm, polecamy drzwi dwuskrzydłowe z dostawka boczną otwieraną (z tzw ruchomym słupkiem).
Skrzydło główne w takim zestawie może być wykonane w dowolnym wzorze, ale naszym zdaniem najbardziej odpowiednie, będą "nowoczesne" modele z asymetrycznymi przeszkleniami usytuowanymi po stronie klamki.
Przy takim zestawie, do połowy gładka polowa w/w skrzydła głównego dobrze harmonizuje z wąską, całkowicie gładką dostawka boczną.
1.3 Drzwi dwuskrzydłowe asymetryczne z frezowana dostawką otwieraną


Do otworów szerszych, a wiec w wymiarze 140 - 170 cm, wykonujemy zestawy drzwi dwuskrzydłowych asymetrycznych(z dwoma skrzydłami frezowanymi lub szklonymi).
Jednak dla otworów zbyt wąskich, trudno zaoferować atrakcyjne drzwi dwuskrzydłowe. Do otworów o szerokości od 120 do 140 cm proponujemy drzwi dwuskrzydłowe ze
dostawkami bocznymi bez przeszkleń z płytkimi, poziomymi przefrezowaniami.
W naszym katalogu przestawiamy najczęściej wykonywane zestawy drzwi dwuskrzydłowych, ale można je też dowolnie komponować samemu.
W takim przypadku należy wybierać model podstawowy (na główne skrzydło), a skrzydełko boczne zaprojektujemy razem, tak aby dobrze pasowało podziałami do skrzydła wiodącego (głównego).
Dla poszczególnych katalogowych zestawów modeli dwuskrzydłowych, w naszym cenniku zewnętrznych, drewnianych drzwi dwuskrzydłowych znajdują się optymalne wymiary zewnętrzne dla każdego modelu drzwi.
Dla większości z nich oferujemy 5 wariantów szerokościowych.
Pierwszych dwu nie polecamy ze względu na ich niefunkcjonalność i niedoskonałości podziałowo-proporcjowe (wymuszone zbyt wąskim otworem pod drzwi).
Naszym zdaniem najbardziej optymalne są warianty wymiarowe podane w wytłuszczonej, kolumnie cennika zewnętrznych, drewnianych drzwi dwuskrzydłowych.
Z każdym wariantem wymiarowym drzwi dwuskrzydłowych, są bezpośrednio związane wymiary skrzydeł drzwiowych i wymiary światła przejścia drzwi.
Prosimy o dokładne przeanalizowanie tych wymiarów, aby nie rozczarować się po montażu drzwi ich ewentualnym niewygodnym, wąskim przejściem (dotyczy to oczywiście
wariantów wymiarowych poniżej proponowanego optimum wymiarowego).
1.4 Drzwi dwuskrzydłowe asymetryczne ze szkloną dostawką otwieraną

Kilka przykładowych, zwymiarowanych i wycenionych zestawów drzwi dwuskrzydłowych symetrycznych, można znaleźć w w/w cenniku zewnętrznych,
drewnianych drzwi dwuskrzydłowych.
Drzwi dwuskrzydłowe o wysokości powyżej 232 cm wykonujemy z naświetlem górnym w oddzielnej ramie (łączonej na wpust z z ościeżnicą drzwi).
Wysokość przeszklenia dla tego typu naświetla oblicza się przez odjęcie od wysokości ościeżnicy wymiaru 221 cm.
1.5 Drzwi dwuskrzydłowe symetryczne (oba skrzydła otwierane)

Do otworów szerszych niż 170 cm, polecamy drzwi symetryczne z dwoma skrzydłami o jednakowym wzorze i wymiarach lub dostawki stałe jedno- lub obustronne.
2. Materiał skrzydła i ościeżnicy.

W cennikach znajdują się zarówno ceny drzwi wykonanych z drewna mahoń-merantii (typy M72, M82 i M102), jak i drzwi wykonane z dębu+sosna (typy D72, D82 i D102).

Dostępne usłojenia drewna dębowego:


Dopłaty za drzwi zewnętrzne wykonane z dębu i sosny.

3. Szerokość skrzydła głównego drzwi dwuskrzydłowych.
Dotyczy drzwi dwuskrzydłowych asymetrycznych.
Zwykle szerokość skrzydła głównego drzwi dwuskrzydłowych asymetrycznych ma szerokość ok. 90-95 cm.
W zależności od szerokości otworu, do którego są projektowane drzwi, oraz wybranego modelu drzwi, szerokość może być znacznie zmodyfikowana w stosunku do w/w wymiarów typowych.
Zamawiający może zasugerować swoje wymagania dotyczące szerokości skrzydła głównego i należy je wpisać w tę rubrykę.
Pozostawienie tej rubryki bez wpisanego wymiaru będzie traktowane na zlecenie konstruktorowi producenta drzwi optymalnego doboru szerokości obu skrzydeł drzwiowych.
Szerokość skrzydła głównego w drzwiach dwyskrzydłowych nie wpływa na cenę drzwi.
4. Doświetla i dostawki boczne nieotwierane.
Dostępne warianty dostawek bocznych stałych (nieotwieranych):
4.1 Dostawka od strony zamka pełnoszklona (najczęściej zamawiana)

4.2 dostawka od strony zamka pełnoszklona z 1-6 szprosami


4.3 Dostawka od strony zamka pełna gładka NIE-szklona

4.4 Dostawka od strony zawiasów pełnoszklona

4.5 Dostawka od strony zawiasów pełnoszklona z 1-6 szprosami
4.6 Dostawka od strony zawiasów pełna gładka NIE-szklona
4.7 Dwie dostawki pełnoszklone

4.8 Dwie dostawki pełnoszklone ze szprosami

4.9 Dwie dostawki pełne gładkie NIE-szklone

Dostawki boczne wykonujemy zarówno do drzwi zewnętrznych jednoskrzydłowych jak i do drzwi dwuskrzydłowych.
Ceny dostawek bocznych pełnych i szklonych.

Powierzchnie obliczeniowe przeszkleń dostawek bocznych.

5. Naświetla i nadstawki górne nieotwierane.
Dostępne warianty naświetli i nadstawek górnych:
5.1 Naświetle górne prostokątne szklone nieotwierane



Dopłaty za prostokatne naświetla górne.
5.2 Naświetle górne łukowe szklone nieotwierane


Dopłaty za łukowe naświetla górne.
5.3 Dostawka górna prostokątna NIE-szklona


/drzwi z poszerzonymi futrymami - materiał: sosna, wybarwienie oregano/

"Dopłaty za prostokątne dostawki górne pełne nieotwierane.
5.4 Dostawka górna łukowa NIE-szklona


Dopłaty za łukowe dostawki górne.
Do otworów drzwiowych wyższych niż 230 cm, polecamy wykonanie nad drzwiami naświetla górnego.
Naświetla te wykonujemy tylko w wersji nieotwieranej.
Zamiast wersji szklonej, możemy wykonać pełny, nieszklony panel drewniany. Zwykle w tego typu drzwiach, skrzydło wykonujemy w standardowej wysokości 203 cm. Na zamówienie (za dopłatą) wykonujemy w takich drzwiach skrzydło o innej wysokości np. wyższej od standardu.
Maksymalna wysokość ościeżnicy dla drzwi z jednoskrzydłowych z naświetlem górnym we wspólnej ramie wynosi 250 cm. Wysokość przeszklenia dla tego typu naświetla oblicza się przez odjęcie od wysokości ościeżnicy wymiaru 214 cm.
Drzwi jednoskrzydłowe o wysokości powyżej 250 cm wykonujemy z naświetlem górnym w oddzielnej ramie (łączonej na wpust z z ościeżnicą drzwi). Wysokość przeszklenia dla tego typu naświetla oblicza się przez odjęcie od wysokości ościeżnicy wymiaru 221 cm.
W drzwiach z naświetlem górnym, szerokość przeszklenia jest równa szerokości światła ościeżnicy, a więc ma ono wymiar:
szerokość przeszklenia = szerokość ościeżnicy - 14 cm
Jeżeli drzwi z naświetlem górnym maja być wykonane, ze skrzydłem o niestandardowej wysokości, wówczas na druku zamówień, w rubryce wysokość światła ościeżnicy należy wpisać skorygowany wymiar światła ościeżnicy. Jest on zawsze o 3 cm mniejszy od od wysokości samego skrzydła.
Przed zamówieniem drzwi z naświetlem górnym należy szczegółowo rozważyć kolor szyb w przeszkleniach skrzydła i przeszkleniu górnym. Najczęściej wybierana do drzwi zewnętrznych, szyba "brąz refleks" jest subtelnie odbijającą szybą o brązowym odcieniu, a przy tym dobrze harmonizuje z wybarwieniem drzwi, jednak przez swoją dużą absorpcję światła (ok 40 % ) znacząco zmniejsza ilość światła wpadającego przez nią do wnętrza domu.
Funkcjonalność przemawia więc za bezbarwnymi szybami naświetla górnego, a z drugiej strony, nie mniej ważny aspekt estetyczny, przemawia za brązowym szkłem refleksyjnym. Nie będzie oczywiście problemu gdy naświetle będzie pełnić tylko funkcje architektoniczno-estetyczną, (gdy wiatrołap lub hal jest dostatecznie doświetlony przez otaczające je okna lub inne drzwi). Można też bez obaw zastosować szkło refleksyjne w przypadku, gdy wysokość drzwi jest znacząco wysoka np. ok 250 cm - wówczas powierzchnia przeszklenia zrekompensuje straty ilości wpadającego światła.
Można także na główne skrzydło drzwi, wybrać model bez przeszkleń, wówczas problem ograniczy się jedynie do wyboru koloru szyb naświetla górnego.
6. Wysokość szyby naświetla górnego.
Dotyczy: drzwi o wysokości ościeżnicy ponad 220 cm.

Maksymalna wysokość ościeżnicy dla drzwi z jednoskrzydłowych z naświetlem górnym we wspólnej ramie wynosi 250 cm. Wysokość przeszklenia dla tego typu naświetla oblicza się przez odjęcie od wysokości ościeżnicy wymiaru 214 cm.
Naświetle górne we wspólnej ramie ze skrzydłem jest polecane przede wszystkim do drzwi otwieranych "do wewnątrz" budynku, gdyż przy drzwiach otwieranych "na zewnątrz" listwy mocujące szybę znajdują się od strony zewnętrznej.
Drzwi jednoskrzydłowe o wysokości powyżej 250 cm i drzwi dwuskrzydłowe o wysokości powyżej 232 cm wykonujemy z naświetlem górnym w oddzielnej ramie (łączonej na wpust z z ościeżnicą drzwi). Wysokość przeszklenia dla tego typu naświetla oblicza się przez odjęcie od wysokości ościeżnicy wymiaru 221 cm.
W/w obliczenia są właściwe tylko przy założeniu że skrzydło drzwi będzie mieć standardową wysokość równą 203 cm.
Niekiedy tego typu drzwi są zamawiane ze skrzydłem wyższym od standardowego. Teoretycznie, w celu zwiększenia wysokości, a co za tym idzie i powierzchni przeszklenia naświetla górnego, mogą być zamawiane drzwi niższe od standardu, ale w takiej sytuacji bardziej właściwe jest (chociaż droższe) wykonanie drzwi jednoskrzydłowych o ponadstandardowej wysokości (do maksymalnej wysokości 232 cm).
Wymiar wpisany w tej rubryce nie jest wymiarem branym pod uwagę w procesie produkcyjnym drzwi. Jet to wymiar orientacyjny (dla wiedzy klienta).
7. Próg.
Dostępne opcje wyboru progu:
7.1 Próg standardowy (aluminiowy z przekładką termiczną)

Standardowo drzwi zewnętrzne produkcji AFB wyposażone są w próg aluminiowy z przekładką termiczną.
Szerokość progu: 76 mm.
Wysokość progu: 20 mm.
Próg jest przeznaczony do montażu na gotowej podłodze/posadzce lub na listwach podprogowych PVC lub TERMO.
7.2 Próg drewniany ( NIE-okuty)

Opcjonalnie wykonujemy progi z twardego drewna (zwykle dębowego). Progi drewniane ( NIE-okute) najczęściej są montowane do drzwi wejściowych do mieszkań.
7.3 Próg drewniany okuty kątownikiem INOX

Opcjonalnie wykonujemy progi z twardego drewna dębowego i okuwamy je częściowo kątownikiem ze stali INOX. Progi tego typu stosujemy zwykle przy wymiane drzwi, gdy ze względu na różne poziomy posadzek po obu stronach progu, nie może być zastosowany próg standardowy.
7.4 Próg drewniany okuty blachą INOX

Opcjonalnie wykonujemy progi z twardego drewna dębowego okute blachą INOX. Progi te są stosowane zwykle przy wymiane drzwi w domach, w sytuacji, gdy ze względu na różne poziomy posadzek po obu stronach progu, nie może być zastosowany próg standardowy.

8. Listwy podprogowe - podproża
Listwy podprogowe (podproża) można stosować jedynie wówczas, gdy w posadzce pod progiem jest wnęka, w której mogą być zagłębione.
Dostępne opcje wyboru progu:
8.1 Listwa podprogowa PVC

Stosuje je się w celu usztywnienia progu oraz jako formę izolacji termicznej rozdzielającej zewnętrzny spocznik przeddrzwiowy od wewnętrznej wylewki.
8.2 Pakiet listew podprogowych PVC

Modułowy kształt listew podprogowych umożliwia stosowanie w pionowych pakietach. Łączy się je ze sobą przez zatrzaskiwanie wyprofilowanych w nich wpustów /podobnie jak ma to miejsce w dziecięcych plastikowych klockach/.
8.3 Listwa podprogowa TERMO - podproże

Do izolacji termicznej strefy podprogowej szczególnie polecamy termoizolacyjne listwy podprogowe (podproża) z pianki termoizolacyjnej - o współczynniku lambda 0,028 W/(m2*K).
Oferujemy je w wysokościach (nie licząc wysokości wypustu montażowego) [cm]:
1.5, 2, 2.5, 3, 4, 5 .... i dalej co 1 cm do 50 cm.
Sposób wbudowania listwy podprogowej (podproża) jest przedstawiony w rozdziale montaż drzwi.

9. Technologia wykonania drzwi.
Drzwi zewnętrzne produkujemy w technologiach:
9.1 M72 - drzwi grubości 72mm wykonane z drewna mahoń-meranti
- UD = 1,05 W/(m2*K)
/ obliczenia wykonano dla szklonego modelu drzwi /
- drzwi objęte pełną 2-letnią gwarancją

Ościeżnica i rama skrzydła wykonane z drewna mahoń-meranti klejonego warstwowo.
Zewnetrzne płaszczyzny skrzydeł wykonane są ze sklejki wodoopornej, zaś wewnętrzne ocieplenie skrzydeł stanowią płyty z pianki poliuretanowej grubości 58 mm (o współczynniku lambda=0,022 [W/m.K]).
Wewnętrzne zbrojenie drzwi stanowią wkładki stalowe.
Wszystkie elementy drzwi klejone klejami wodoodpornymi.
9.2 D72 - drzwi dębowo-sosnowe grubości 72mm
- UD = 1,09 W/(m2*K)
/ obliczenia wykonano dla szklonego modelu drzwi /
- drzwi objęte pełną 2-letnią gwarancją
Ościeżnica i rama skrzydła wykonane z drewna dębowego i sosnowego.
Zewnetrzne płaszczyzny skrzydeł wykonane są ze sklejki wodoopornej, zaś wewnętrzne ocieplenie skrzydeł stanowią płyty z pianki poliuretanowej grubości 58 mm (o współczynniku lambda=0,022 [W/m.K]).
Wewnętrzne zbrojenie drzwi stanowią wkładki stalowe.
Wszystkie elementy drzwi klejone klejami wodoodpornymi.
9.3 M82 - drzwi grubości 82mm wykonane z drewna mahoń-meranti
- UD = 0,7 W/(m2*K)
/ obliczenia wykonano dla szklonego modelu drzwi /
- drzwi objęte pełną 2-letnią gwarancją
+ 2 letnią gwarancją na konstrukcję drzwi

Ościeżnica i rama skrzydła wykonane z drewna mahoń-meranti klejonego warstwowo.
Także w tej technologi wykonania zewnętrzne płaszczyzny skrzydeł wykonane są ze sklejki wodoopornej, zaś wewnetrzne ocieplenie skrzydeł stanowią
płyty z pianki poliuretanowej grubości 68 mm (o współczynniku lambda=0,022 [W/m.K])
Wewnętrzne zbrojenie drzwi stanowią wkładki stalowe.
Wszystkie elementy drzwi klejone klejami wodoodpornymi.
Drzwi dwuskrzydłowe produkujemy wyłącznie w grubości 82 mm i ceny zamieszczone w Cenniku Drzwi Dwuskrzydłowych zawierają już naliczoną
dopłatę za grubość 82 mm.
9.4 D82 - drzwi dębowo-sosnowe grubości 82mm
- UD = 0,74 W/(m2*K)
/ obliczenia wykonano dla szklonego modelu drzwi /
- drzwi objęte pełną 2-letnią gwarancją
+ 2 letnią gwarancją na konstrukcję drzwi
Ościeżnica i rama skrzydła wykonane z drewna dębowego i sosnowego.
Także w tej technologi wykonania zewnętrzne płaszczyzny skrzydeł wykonane są ze sklejki wodoopornej, zaś wewnetrzne ocieplenie skrzydeł stanowią
płyty z pianki poliuretanowej grubości 68 mm (o współczynniku lambda=0,022 [W/m.K])
Wewnętrzne zbrojenie drzwi stanowią wkładki stalowe.
Wszystkie elementy drzwi klejone klejami wodoodpornymi.
Drzwi dwuskrzydłowe produkujemy wyłącznie w grubości 82 mm i ceny zamieszczone w Cenniku Drzwi Dwuskrzydłowych zawierają już naliczoną
dopłatę za grubość 82 mm.
9.5 M102 - drzwi grubości 102mm wykonane z drewna mahoń-meranti
- UD od 0,45 W/(m2*K) dla modeli nieszklonych
- UD od 0,53 W/(m2*K) dla modeli szklonych
/ wartości współczynników są uzależnione od wymiarów drzwi /
- drzwi objęte pełną 2-letnią gwarancją
+ 2 letnią gwarancją na konstrukcję drzwi
Ościeżnica i rama skrzydła wykonane z drewna mahoń-meranti klejonego warstwowo.
Także w tej technologi wykonania zewnętrzne płaszczyzny skrzydeł wykonane są ze sklejki wodoopornej, zaś wewnetrzne ocieplenie skrzydeł stanowią
płyty z pianki poliuretanowej grubości 88 mm (o współczynniku lambda=0,022 [W/m.K])
Wewnętrzne zbrojenie drzwi stanowią wkładki aluminiowe.
9.6 D102 - drzwi dębowo-sosnowe grubości 102mm
- UD od 0,47 W/(m2*K) dla modeli nieszklonych
- UD od 0,55 W/(m2*K) dla modeli szklonych
/wartości współczynników są uzależnione od wymiarów drzwi/
- drzwi objęte pełną 2-letnią gwarancją
+ 2 letnią gwarancją na konstrukcję drzwi
Ościeżnica i rama skrzydła wykonane z drewna dębowego i sosnowego.
Także w tej technologi wykonania zewnętrzne płaszczyzny skrzydeł wykonane są ze sklejki wodoopornej, zaś wewnetrzne ocieplenie skrzydeł stanowią
płyty z pianki poliuretanowej grubości 88 mm (o współczynniku lambda=0,022 [W/m.K])
Wewnętrzne zbrojenie drzwi stanowią wkładki aluminiowe.
W cennikach drzwi, pod fotografiami modeli drzwi, zamieszczone są ceny modeli w zależności od możliwej technologi ich wykonania: M72, M82, M102 wkonane z drerwna mahoń-meranti, oraz drzwi dębowe D72, D82, D102. Poszczególne modele drzwi produkowane są w technologiach wyszczególnionych pod fotografiami je przedstawiającymi (niekiedy robimy odstępstwo od tej reguły - wymaga to jednak indywidualnych uzgodnień).
10. Zamki.
Tytan zamek na 2 wkładki (półlistwowy, 6-cio ryglowy, klasy 4)
Standardowy (w cenie drzwi) /opcjonalnie wersja na 1 wkładkę i elekktrozaczep/

Trzpieniowy antywłamaniowy zamek wyposażony w dwu-biegowy mechanizm przerzutkowy.
Pierwsze przekręcenie kluczem powoduje wysuw języka na około 12,5 mm, drugie przekręcenie kluczem o kolejne 12,5 mm.
Kasety zamka głównego i dodatkowego mają wspólną listwę czołową o długości 900 mm.
Najistotniejsze elementy konstrukcyjne tego zamka są wykonane z mosiądzu i spieków proszków metalowych.
Przed korozją jest zabezpieczony powłoką cynkową w kolorze tzw.: "biały ocynk".
Seria zamków listwowych(za dopłatą).

- A. Listwowy 2-HAKOWY na 1 wkładkę, listwowy, klasy 4
/opcjonalnie wersja na 2 wkładki i elektrozaczep/ [dopłata 150zł] - B. Listwowy 4-HAKOWY na 1 wkładkę (listwowy, klasy 4)
/opcjonalnie wersja na 2 wkładki i elektrozaczep/ [dopłata 250zł] - C. Listwowy AUTOMATIC na 1 wkładkę wkładkę (listwowy, klasy 3)
/opcjonalnie wersja na 2 wkładki/ [dopłata 250zł] - D. Listwowy HAKO-BOLCOWY na 1 wkładkę (listwowy, klasy 4)
/opcjonalnie wersja na 2 wkładki i elektrozaczep/ [dopłata 350zł] - E. Listwowy AUTOMATIC z SERWONAPĘDEM na 1 wkładkę
/nie wymaga sterownika - zasilanie 12V/ [dopłata 850zł] - F. Listwowy HAKO-BOLCOWY z SERWONAPĘDEM na 1 wkładkę
/sterownik dopłatą/ [dopłata 1800zł]
Zamek dodatkowy (górny) do zamków listwowych

UWAGA: zamek HAKO-BOLCOWY z SERWONAPĘDEM nie występuję w wersji z zamkiem dodatkowym na górną wkładkę
Zwykle na polski rynek sprzedajemy zamki w wersjach na dwie wkładki, zaś na jedną wkładkę na rynek niemiecki i austriacki.
Do zamków na 1 wkładkę zwykle montujemy wkładkę w wersji klucz-klucz.
Zastosowanie jednej wkładki z gałką od środka może być bardzo wygodnym rozwiązaniem nie tylko dla domowników, ale i dla osób niepowołanych, które "wśliznąwszy" się do domu i mogą bez problemu go opuścić, co gorsza z częścią jego wartościowszego wyposażenia.
Z tego właśnie powodu firmy ubezpieczeniowe nie ubezpieczają domów/mieszkań, nie zamykanych na przynajmniej jeden zamek nie otwierany od wewnątrz. UWAGA: nie wszystkie polskie firmy ubezpieczeniowe ubezpieczają obiekty jeżeli są zamykane na pojedynczą wkładkę - nawet w wersji klucz-klucz.
Elektrozaczepy


Wszytskie typy zamków stosowane do drzwi zewnetrznych naszej produkcji mogą być wyposażone w elektrozaczep. Ma zastosowanie głownie w budynkach wielorodzinnych,w których drzwi będą otwierane przez system domofonowy.
Elektrozaczepy montujemy w drzwiach wyposażonych w pochwyt rurowy (antabę) lub gałko-klamkę.
Należy tutaj zauważyć, że elektrozaczep blokuje drzwi tylko na klinowej zapadce zamka. Drzwi zablokowane tylko elektrozaczepem (bez przekręconych ręcznie wkładek) nie są zaryglowane "antywłamaniowo".
Sterowane elektrycznie zamkami listwowymi

Modele zamków napędzanych elektrycznie:
- Listwowy Automatic z Serwonapędem na 1 wkładkę
/nie wymaga sterownika - zasilanie 12V/ [dopłata 850zł]
Antywłamaniowe ryglowanie zamka nastepuje mechanicznie po domknięciu drzwi (bez udziału siłownika elektrycznego), natomiast siłownik elektryczny odryglowuje drzwi po podaniu krótkiego impulsu elektrycznego. - listwowy Hako-Bolcowy z Serwonapędem na 1 wkładkę
/wymaga sterownika - opcja dodatkowa za dopłatą/ [dopłata 1800zł]
Antywłamaniowe ryglowanie zamka nastepuje automatycznie po domknięciu drzwi i jest realizowana przez siłównik elektryczny. Także odryglowywanie drzwi jest realizowane przez siłownik elektryczny.
11. Wykończenie drzwi zewnętrznych
Drzwi wymalowane są 3 warstwami bardzo odpornej na czynniki zewnętrzne farby akrylowej. Standardowo (bez dopłat ) dostępne są w kolorach
transparentnych wg palety AFB, szarym RAL 7016 (antracytowa szarość), oraz kryjącym białym. Na zamówienie (za dopłatą) drzwi
mogą być wymalowane na dowolny (bez metalików) kolor kryjący z palety RAL.
Za dopłatą, każda ze stron drzwi może być wymalowana w innym, dowolnym kolorze transparentnym lub kryjącym.
12. Parametry techniczne drzwi zewnętrznych wejściowych AFB:
- przenikalność cieplna:
- dla M72 - drzwi grubości 72mm wykonane z drewna mahoń-meranti
UD = 1,05 W/(m2*K)
/ obliczenia wykonano dla szklonego modelu drzwi /
- dla D72 - drzwi dębowo-sosnowe grubości 72mm
UD = 1,09 W/(m2*K)
/ obliczenia wykonano dla szklonego modelu drzwi /
- dla M82 - drzwi grubości 82mm wykonane z drewna mahoń-meranti
UD = 0,7 W/(m2*K)
/ obliczenia wykonano dla szklonego modelu drzwi /
- dla D82 - drzwi dębowo-sosnowe grubości 82mm
UD = 0,74 W/(m2*K)
/ obliczenia wykonano dla szklonego modelu drzwi /
- dla M102 - drzwi grubości 102mm wykonane z drewna mahoń-meranti
UD od 0,45 W/(m2*K) dla modeli nieszklonych
UD od 0,55 W/(m2*K) dla modeli szklonych
/ wartości współczynników są uzależnione od wymiarów drzwi /
- dla D102 - drzwi dębowo-sosnowe grubości 102mm
UD od 0,47 W/(m2*K) dla modeli nieszklonych
UD od 0,55 W/(m2*K) dla modeli szklonych
/wartości współczynników są uzależnione od wymiarów drzwi/
- izolacyjność akustyczna: Rw=30dB
- wodoszczelność: Klasa 3B
- przepuszczalność powietrza: Klasa 4
- odporność na obciążenie wiatrem: Klasa 5
- odporność na wielokrotne otwieranie i zamykanie: Klasa 6
- niskoemisyjne - U=0,6 W/(m2*K) - szyby termoizolacyjne o klasie bezpieczeństwa P1 (szyba P4 za dopłatą)
- wymiary poprzeczne słupka ościeżnicy - 70 x 80 mm
- powłoka malarska - 3 warstwy lakieru akrylowego
- klasa antywłamaniowości RC2 - dotyczy drzwi wyposażonych w zamki listwowe hakowe i hako-bolcowe (wersja ze standardowym zamkiem Tytan nie była badana pod względem antywłamaniowości - badanie niewymagane).
W/w parametry techniczne drzwi zewnętrznych zostały zestawione na podstawie badań wykonanych w Instytucie Techniki Budowlanej.
13. Antywłamaniowość drzwi zewnętrznych wejściowych produkcji AFB
Drzwi zewnętrzne drewniane naszej produkcji wyposażone w zamki listwowe, szyby antywłamaniowe klasy P4, oraz klamki, rozety i wkładki klasy C zostały przebadane w laboratorium Instytutu Techniki Budowlanej i uzyskały europejską klasę antywłamaniowości RC2.
Wszystkie zamki stosowane w drzwiach zewnętrznych produkcji AFB posiadają antywłamaniowe atesty klasy 4, z wyłączeniem zamków listwowych Automatic które posiadają atest klasy 3. Podobnie prawie wszystkie okucia oferowane przez nas jako uzupełniające wyposażenie produkowanych przez nas drzwi zewnętrznych, posiadają antywłamaniowe atesty klasy C.
14. Standardowe wyposażenie drzwi zewnętrznych:
- dwie wielowarstwowe uszczelki poliuretanowe
- podwójny zespolony zamek 6-cio ryglowy zamek Tytan
- 4 zawiasy trójczłonowe średnicy 20 mm
- 4 blokady antywyważeniowe
- próg aluminiowy z przekładką termiczną (próg wys. 2 cm, przeznaczony jest do montażu na "gotowej" podłodze - luz między podłogą, a dołem skrzydła: 1 cm)
15. Zawiasy i blokady antywyważeniowe stosowane w drzwach wejściowych i zewnętrznych produkcji AFB


Standardowo produkowane w naszym zakładzie drzwi zewnętrzne i wejściowe do mieszkań wyposażone są w 4 zawiasy trójczłonowe średnicy 20 mm. Konstrukcja tych zawiasów (dzięki przekładkom teflonowym rozdzielającym poszczególne ruchome części zawiasu), gwarantuje ich bardzo długie, ciche i bezobsługowe użytkowanie.
Dla ułatwienia montażu - drzwi są pakowane z „niedobitymi” sworzniami.
Zawiasy zabezpieczone są przed korozją powłoką cynkową w kolorze tzw. "białego" lub "złotego ocynku".
Dla poprawienia ich estetyki (szczególnie w przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz budynku ) na w/w zawiasy można zamontować ozdobne osłonki (posiadamy je w naszej ofercie w kolorach dopasowanych do oferowanych klamek i wkładek).
Drzwi zewnętrzne i wejściowe do mieszkań o grubości skrzydeł 72 i 82 mm wyposażone są w 4 blokady antywyważeniowe - po jednej przy każdym z 4 zawiasów.
Drzwi o grubości skrzydeł 102 mm wyposażone są w 8 blokad antywyważeniowych - po dwie przy każdym z 4 zawiasów.
Blokady antywłamaniowe zabezpieczają drzwi zewnętrzne przed wyważeniem nawet po całkowitym odcięciu zawiasów (może to być istotne w przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz domu - kiedy to jest ułatwiony dostęp sworzni do zawiasów).