11-07-2019 |

Drzwi zewnętrzne z dostawkami bocznymi i naświetlem górnym

Przykłady drzwi z dostawkami bocznymi i naświetlami.

Kliknij w zdjęcie aby je powiększyć ...

J1

Drzwi z dostawką boczną i naświetlem górnym wzory: 458,1+ds52© - 490,9

Drzwi zewnętrzne z dostawką i naświetlem gornym model 458,1+ds52 w kolorze złoty dąb.

drzwi zewnętrzne wzór 458,1+ds52

kolor złoty dąb
szyba witraż angielski
klamka Odin F6-inox
Drzwi zewnętrzne z dostawką i naświetlem gornym model 490,9 w kolorze dąb bagienny.

drzwi zewnętrzne wzór 490,9

kolor dąb bagienny
grafit-refl. piask. 2D
klamka GQ F6-inox
J2

Drzwi z dostawką boczną i naświetlem górnym wzory: 500B - 500C

Drzwi zewnętrzne z dostawką i naświetlem gornym model 500B w kolorze oregano.

drzwi zewnętrzne wzór 500B

kolor oregano
grafit-reflex
materiał: sosna-fryz
klamka Royal F6-inox
Drzwi zewnętrzne z dostawką i naświetlem gornym model 500C w kolorze dąb jasny + antracyt.

drzwi zewnętrzne wzór 500C

kolor dąb jasny + antracyt
grafit-reflex
antaba prost. 40x20 długości 1800
materiał: dąb-flader
klamka Mars F6-inox
J3

Drzwi z dostawką boczną i naświetlem górnym wzory: 502,1+d1© - 534,6

Drzwi zewnętrzne z dostawką i naświetlem gornym model 502,1+d1 w kolorze białe.

drzwi zewnętrzne wzór 502,1+d1

kolor białe
grafit-refl. piask. 2D
klamka Odin F9-tytan
Drzwi zewnętrzne z dostawką i naświetlem gornym model 534,6 w kolorze turkusowe.

drzwi zewnętrzne wzór 534,6

kolor turkusowe
grafit-reflex
klamka Royal F6-inox

© ® wzory zastrzeżone i chronione prawami patentowymi i autorskimi w UP RP (zgłoszenia: NR 23703, NR 23481, Wp.25376, Wp.25225, P.396958, P.412348).


Ponadto w naszej ofercie produkcyjnej znjdują się następujące typy drzwi zewnętrznych z dostawkami i naświetlami bocznymi i górnymi:

Do otworów w murze szerszych niż 120 cm i wyższych niż 220 cm najczęściej wykonujemy nieotwierane dostawki boczne i górne.
Mogą one być przeszklone i jak i też pełne (wypełnione drewnianym, ocieplonym panelem zamiast szyby).
Zwykle wykonujemy je w tzw wspólnej ramie, ponieważ takie rozwiązanie bardzo ułatwia montaż drzwi (nie występuje potrzeba maskowania połączeń ościeżnicy skrzydła głównego z ramami dostawek górnych i bocznych. Szerokości słupków/ram całej zabudowy dostawek i naświetli mogą być regulowane dużym zakresie (mogę być nawet szersze niż 1 m - poszerzone słupki są wówczas ocieplone wewnątrz). Standardowo (bez dopłat) słupki i poprzeczki dostawek i naświetli górnych mają szerokość 7 cm, zaś słupek rozdzielający skrzydło od szyb przeszkleń dostawek bocznych 10 cm. Do dużych otworów - które gwarantują dostateczną szerokość przeszkleń - dosyć często wykonujemy poszerzone (zwykle do 10-12 cm) wszystkie słupki i poprzeczki zabudowy. Takie rozwiązanie przydaje drzwiom masywności i ułatwia ich zabudowę materiałami wykończeniowymi o głębokiej fakturze (kamienie, łupek, klinkier itp.).
Zwykle w/w zabudowy (dostawki/nadstawki/doświetla) wykonujemy w jednej wspólnej ramie. Taka konstrukcja jest zdecydowanie sztywniejsza oraz łatwiejsza w montażu. Unikamy także w ten sposób wykonywania elementów konstrukcyjnych o dużej (zbyt masywnej) szerokości i do tego z widocznymi krawędziami na styku poszczególnych elementów.

Zabudowy z dostawkami bocznymi stanowią aktualnie często stosowaną alternatywę dla drzwi dwuskrzydłowych. Jeżeli chcielibyśmy porównać te dwie różne konstrukcje tj. drzwi dwuskrzydłowe i drzwi z dostawkami bocznymi to poza ceną (która jest korzystniejsza dla drzwi z dostawkami) to należałoby zwrócić uwagą na różnice użytkowe, parametry antywłamaniowe i różnice estetyczne w ich wyglądzie zewnętrznym.
Jak chodzi o różnice użytkowe to drzwi dwuskrzydłowe co prawda umożliwiają co prawda okazyjne otwieranie obu skrzydeł to jednak szerokość skrzydła głównego jest zwykle bezpośrednio uzależniona od: szerokości zewnętrznej ościeżnicy i konkretnego wzoru drzwi. Zmiana szerokości skrzydła wiodącego nie tylko ma bezpośredni wpływ na szerokość skrzydła biernego ale i na kompozycje całego wzoru który jest zamodelowany na obu skrzydłach jednocześnie. Niewątpliwą zaletą drzwi dwuskrzydłowych w odniesieniu do drzwi z dostawkami bocznymi jest fakt że oba skrzydła są ze sobą zlicowane i połać skrzydła biernego może być prawie dowolnie dzielona i kształtowana. Możliwe więc jest zaprojektowanie na niej szyb, kasetonów, przefrezowań ozdobnych o praktycznie dowolnych wymiarach i kształtach. Dostawki stałe zaś co najwyżej mogą być podzielone kilkoma poziomymi szprosami rozdzielającymi poszczególne szklone i pełne kwadratowe lub prostokątne pola.

Zabudowy złożone z przeszklonej dostawki bocznej i naświetla górnego dostarczają do wnętrza domu na tyle dużo światła że klienci zwykle wybierają modele skrzydeł bez przeszkleń. Zwykle są to modele których wzornictwo ogranicza się do poziomych pasków (modele z serii 4900 lub skrzydła zupełnie gładkie (z najtańszej serii 5000).

Porównanie antywłamaniowości obu konstrukcji wypada zdecydowanie na korzyść drzwi z dostawkami stałymi. Drzwi dwuskrzydłowe są łatwiejsze do zdecydowania ze względu na zaledwie dwupunktowe ryglowanie skrzydła biernego tj. w poprzeczce ościeżnicy i progu. Oba ryglowania razem z kantryglami osadzonymi na końcówkach skrzydła biernego nie tworzą bardzo odpornych na wyważenie punktów zaryglowania.

Porównując oba rozwiązania należy wspomnieć także o trwałości obu konstrukcji. Tutaj drzwi dwuskrzydłowe wypadają gorzej. Otwieranie i zamykanie skrzydła głównego sprawia że dosyć duże siły, za każdą taką operacją są poprzez skrzydło bierne w którym znajdują się zaczepy zamka osadzonego w skrzydle wiodącym zamaka antywłamaniowego, są przekazywane poprzez kantrygle na poprzeczkę ościeżnicy na próg. I to właśnie kantrygle są słabym punktem tej konstrukcji. Z czasem wewnętrzne ich luzy się powiększają drzwi coraz bardziej drgają i hałasują przy zamykaniu. Niestety żadne z oferowanych na rynku kantrygli nie posiadają mechanizmu kasującego te luzy i jedynym sposobem na ich ograniczenie (ograniczenie – ponieważ fabrycznie nowe mają je już je na poziomie ok 0,2 mm) jest ich wymiana na nowe. Na szczęście aktualnie wielu producentów niemieckich i polskich oferuje je w zunifikowanych wymiarach.